Pytania, które zadaje socjolog

Pytania, które zadaje socjolog

Bardzo podobał Wam się tekst o tym, dlaczego wybrałam studia socjologiczne i co można po nich robić. W komentarzach jedna z czytelniczek poprosiła o to, abym wspomniała dokładnie jakie pytania zadaje socjolog. Proście, a będzie Wam dane. 🙂


Przedmiot zainteresowań Socjologii

Przedmiotem zainteresowań Socjologii może być wszystko. Dosłownie: wszystko, co ma związek ze społecznością. Warto zapamiętać, że dla Socjologii jedna osoba to jednostka, ale już dwie to grupa, a trzy? Tłum? Może bez przesadyzmu, ale w skrócie można powiedzieć, że jedna osoba interesuje psychologa, a dwie i więcej socjologa. 🙂

Wszystko, co dzieje się między grupą, w grupie i z grupą jest w zainteresowaniu socjologa. Jest to dość specyficzne i może Ci się wydawać bardzo ogólne, jednakże dzięki temu każdy socjolog może znaleźć sobie subdyscyplinę, która będzie go interesowała najbardziej. Mnie interesuje wiele rzeczy, więc trudno mi wybrać jedną, najciekawszą dla mnie.

Pytania, które zadaje socjolog

Pytania, które zadaje socjolog, są w gruncie rzeczy do siebie bardzo przybliżone, niezależnie od tego, jaką dziedziną się zajmujemy. Czy będzie to mała komórka społeczna jak rodzina, średnia, jak dane miasto, czy duża jak Europejczycy. Chciałabym pokazać to na kilku przykładach, ogólnych i szczegółowych.

Przedmiot badań: TŁUM np. Manifestacja czegoś.

Pytania, które zadaje socjolog: Dlaczego ludzie tu przyszli? Co ich do tego skłoniło? Co chcą przez to osiągnąć? Przekazać? Jak się zachowują w tłumie? Z czego mogą wynikać takie zachowania?

Pytania mogą także zahaczać o przeszłość: Skąd ta manifestacja? Jakie grupy społeczne można w niej wyróżnić i dlaczego? Jakie mogły być przyczyny tego, że w ogóle doszło do Manifestacji?

Przedmiot badań: Firma Krzak.

Pytania, które zadaje socjolog: Jak pracownicy zachowują się w czasie pracy? Jakie mają wobec niej oczekiwania? Co powoduje ich zadowolenie i niezadowolenie w pracy? Jak układają się relacje między współpracownikami? Jak wyglądają relacje między podwładnymi i przełożonymi?

Pytania zahaczające o przeszłość: Dlaczego tu pracują? Czy wynika to z ich zainteresowań, ze znajomości, z braku alternatywy? I jaki ma to wpływ na zadowolenie i jakość pracy?

Po co ta cała Socjologia?

Kiedy już mniej więcej wiesz, jak wyglądają pytania, które stawia socjolog, możesz sobie pomyśleć: ale po co to wszystko? Socjologia, jako nauka ma wielką misję bycia użyteczną. Co to oznacza?

Wiedza, którą pragną odkryć socjologowie może:

  • zmienić sposób myślenia innych osób,
  • uświadomić, dlaczego i skąd się wzięły pewne zachowania – co pozwala lepiej zrozumieć drugiego człowieka. Samoświadomość jest także warunkiem wpływania na rzeczywistość,
  • świadomość, może powodować rozwój i zmiany w społeczeństwie.

Rozwój i zmiany w społeczeństwie

Posłużmy się przykładem starym jak świat.

Jedną z pierwszych dziedzin Socjologii, jakie się ukształtowały była min. Socjologia wsi. Dzięki wielu wyczerpującym badaniom, przeprowadzonym przez socjologów – rząd podjął próbę naprawy problemów, które wykazały te badania, takich jak: brak ubezpieczenia społecznego dla osób ze wsi, brak podstawowego wykształcenia, brak nowych technologii na wsiach. To małe zagadnienia, z których wynikało, dlaczego na wsi było tak źle.

Gdyby rządzący chętniej słuchali socjologów, świat byłby choć trochę lepszy i przyjaźniejszy.

Bo to dzięki Socjologii wiemy, jakie potrzeby są najważniejsze w społeczeństwie, ale i w danych grupach społecznych oraz z czego one wynikają. Jednak nie tylko rząd ma tu pole do popisu. Każdy obywatel może zrobić coś dla społeczności. Dzięki badaniom ludzie mogą konstruować nowe pomysły na rozwój, sposoby na rozwiązywanie problemów, czy współdziałać dla dobra wspólnoty np. lokalnej.

Ma to jednak rację bytu, tylko i wyłącznie, wtedy gdy Społeczeństwo jest aktywne i zainteresowane problemami społecznymi. Poruszając temat niepłodności na blogu, wasze ogromne zainteresowanie i działanie pokazało mi, że wielu z moich czytelników, jest osobami aktywnymi społecznie i jest to dla mnie wielkie szczęście, bo właśnie dla takich osób prowadzę tego bloga. 🙂

Jeżeli masz, jakieś pytanie odnoście Socjologii czy studiów socjologicznych – pytaj śmiało, uwielbiam o tym pisać. 🙂


Podobne posty, które pojawiły się na blogu:

Dlaczego Socjologia?

Najgorsze wspomnienie ze studiów

Dziedziczenie biedy

Dagmara Sobczak
dagmarasobczak88@gmail.com

Hej! Jestem Daga. Socjolog z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Moją misją jest działanie, pomaganie i inspirowanie. I wiesz co? Robię to na milion różnych sposobów. :)