ksiazka

Speak – książka młodzieżowa i mój pierwszy patronat!

Jestem niesamowicie szczęśliwa, że w końcu mogę Wam zdradzić, iż książka, której mam przyjemność patronować w końcu ukazała się na rynku wydawniczym! 🙂


Speak, bo o tej pozycji mowa ma dzisiaj, czyli 27 lutego swoją premierę, ale trzeba też zwrócić uwagę na to, że to wznowienie tej książki, która wydana 20 lat temu, była już wielokrotnie nagradzana i sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie.

 

Speak – milczenie najgłośniejszym krzykiem rozpaczy

Speak, to książka przedstawiająca historię życia Melindy, zwykłej nastolatki, która w liceum została odrzucona przez przyjaciół i skreślona z życia towarzyskiego szkoły. Na co dzień wyśmiewana i upokarzana – tylko dlatego, że nikomu nie wyznała prawdy. Ze strachu.

Cierpienie, niemoc i odrzucenie sprawiły, że z miesiąca na miesiąc Melindzie coraz trudniej było wyznać prawdę komukolwiek. To, co wydarzyło się w jej życiu, paraliżowało ją do tego stopnia, że wolała pozostać sama ze swoją tajemnicą. Bała się niezrozumienia i kolejnej fali ocen.

Przychodzi jednak taki moment, że Melinda nie daje rady i postanawia skonfrontować się ze swoim koszmarem z przeszłości. Co może jej w tym pomóc? Czy przerwie w końcu spiralę milczenia i poprosi kogoś o pomoc?

Przez większość książki nie wiemy co spotkało Melindę. Dowiadujemy się tego dopiero pod koniec. 

To trudna książka. Jesteśmy z Melindą w jej szkole. Poznajemy jej nauczycieli, starych przyjaciół, nowe osoby, które pojawiają się na jej drodze. Jesteśmy świadkiem chwil, w których wraca do niej to, co złe i zachowuje się przez to dziwnie, nieracjonalnie. Poznajemy jej rodziców, sytuację w domu i jej codzienność. Oczywiście nie brakuje też tych weselszych chwil. Jak to w szkole, zawsze na lekcji może wydarzyć się coś zabawnego, ale czy Melinda potrafi to dostrzec, to już inna sprawa.

Książka ta pomogła wielu młodym osobom wyjść z cienia i opowiedzieć głośno o tym, co ich spotkało. 

We wznowionej wersji na samym początku dostajemy jeden z listów, które Laurie Halse Anderson otrzymała w ciągu ostatnich kilkunastu lat od młodych ludzi, którzy przeczytali jej książkę. Na koniec dostajemy list od mężczyzny do innych mężczyzn, jak powinno traktować się kobiety. Potem możemy przeczytać o prawach nieletnich. To ważna część książki, w której zebrane są wszystkie istotne informacje, które powinni znać młodzi ludzie. Jest także dodatek, gdzie w Polsce można poprosić o pomoc.

A na koniec krótki wywiad z autorką. Jak postrzega swoją książkę dzisiaj.

I przyznam szczerze, że to wszystko chwyta za serce i jest potrzebne. <3

 

Speak – mój pierwszy patronat

Niesamowicie się cieszę, że pierwsza pozycja, której zdecydowałam się patronować, to książka skierowana przede wszystkim do młodzieży i poruszająca bardzo ważny temat społecznie i psychologicznie. Cieszy mnie to z dwóch powodów.

Po pierwsze, sama pokochałam czytanie dopiero wtedy, gdy byłam nastolatką i mogłam zacząć wybierać książki z biblioteki samodzielnie. Te podrzucane przez rodziców, czy nauczycieli rzadko kiedy były trafione, więc długo myślałam, że książki są po prostu nudne.

Po drugie, doskonale jeszcze pamiętam swoje czasy gimnazjum i liceum. To był bardzo burzliwy czas, podczas którego życie nie raz wydawało mi się bez sensu. Nie rozumiałam hormonów, które we mnie buzowały, a każde odrzucenie przez grupę, czy wyśmiewanie traktowałam jak koniec świata. Niestety nikt mi wtedy nie powiedział, że nie jestem odosobniona w swoich odczuciach. Że nie tylko ja czuję się czasem jak wyrzutek, jakbym nie pasowała do reszty społeczeństwa. Jest nas więcej, a niektórzy mają jeszcze gorzej. Może sama świadomość, że dzieciaki bywają okrutne i tak jest nie tylko w mojej klasie i nie tylko w mojej szkole, mogłaby sprawić, że poczułabym się wtedy chociaż trochę lepiej?

Dlatego po przeczytaniu Speak, mimo że na szczęście nigdy nie spotkało mnie to, co główną bohaterkę Melindę, doskonale potrafiłam się wczuć w jej stan i niedopasowanie. Myślę, że nie tylko ja mogłam się odnaleźć w tej historii. I wtedy poczułam, że to może być naprawdę potrzebna pozycja dla młodych osób. Szczególnie dla tych, które kryją swoją bolesną tajemnicę gdzieś głęboko. 


feeria young


Speak – o młodzieży dla młodzieży

Czytając tę pozycję, trzeba wziąć pod uwagę dwie kwestie.

Po pierwsze, jest to pozycja dla młodzieży, więc język jest prosty, młodzieżowy, zdania nie są nadmiernie rozbudowane i do tego trzeba się przyzwyczaić. Jeżeli dziś jako dorośli chcemy sięgnąć po tę pozycję, nie zapominajmy, że została ona napisana z myślą o nastolatkach i to do nich jest przede wszystkim kierowana.

Po drugie, książka była napisana w 1999 roku, wtedy media społecznościowe, telefony i Internet nie stanowiły nieodłącznej części życia młodych osób. Dlatego może gdyby została napisana dzisiaj, wyglądałoby to zupełnie inaczej. Niestety jeszcze gorzej, bo wyśmiewanie i odrzucenie zwiększyłoby swój zasięg i przeniosłoby się na portale społecznościowe. Mimo tego, że od pierwszego wydania minęło 20 lat, książka nie straciła na swojej aktualności i porusza problemy, które, niestety, cały czas dotykają młodych osób.

Książka została wydana w nowej wersji przez łódzkie wydawnictwo Feeria Young. Tutaj, możecie przeczytać opis książki oraz zakupić tę pozycje. Dla siebie albo dla kogoś. Może macie kogoś w swoim otoczeniu, komu mogłaby przydać się taka lektura? Przemyślcie.

 

Za możliwość przeczytania, dziękuję Wydawnictwo Feeria Young


A wy jak wspominacie swoje czasy gimnazjum/liceum? To był dobry czas, czy jednak burzliwy i problematyczny okres w Waszym życiu?

Dagmara Sobczak
dagmarasobczak88@gmail.com

Hej! Jestem Daga. Socjolog z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Moją misją jest działanie, pomaganie i inspirowanie. I wiesz co? Robię to na milion różnych sposobów. :)