wyzwanie

Dlaczego warto zrezygnować z telewizji?

Właśnie wczoraj zadecydowałam, że rezygnuję z telewizji.

Nie rezygnuję oczywiście z mojego serialu (kto nie czytał zapraszam na post o serialu, który zmienił moje życie i który stał się inspiracją dla innych blogerów, którym brakuje tematów na posty (if you know want i mean), ani nie rezygnuję z dobrej produkcji filmowej na DVD.

Za to mam wewnętrzną i czasową potrzebę odpuszczenia sobie telewizji. Niestety mój czas nie jest z gumy, a coraz więcej rzeczy do zrobienia się nawarstwia. Zaczynam zaniedbywać niektóre obowiązki i niektóre przyjemności. Za to liczba planów i rzeczy do zrobienia stale rośnie. W związku z tym podjęłam decyzję, że robię odwyk od telewizji, aby te kilkadziesiąt minut dziennie, czy czasem i całe wieczory, które poświęcałam na patrzenie w ekran zagospodarować zupełnie inaczej.

Aktywniej, mądrzej, ciekawiej.

Telewizji co prawda nie włączałam już od 2 dni, ale powiedzmy, że zaczynam swoje prywatne wyzwanie od  dzisiaj i na początek czas, jaki przeznaczam sobie na wykonanie go to równy miesiąc.

Za miesiąc, czyli 6-7 września, pojawi się post o tym jak mi poszło. Co się zmieniło przez ten miesiąc. Czy czegoś mi brakowało, czy odczułam dodatkowy czas dany mi dzięki rezygnacji z tv. Wszystkie swoje spostrzeżenia opiszę.

Nie będzie to totalne odcięcie się od świata. Aby mniej więcej być na bieżąco sam możesz poszukiwać informacji w prasie, czy w Internecie.

Natomiast na ten moment, powiem Wam, dlaczego w ogóle warto podjąć wyzwanie:

1. Informacje, które przekazuje telewizja są w większości przypadków negatywne. Wojny, wypadki, zabójstwa itd. Wieczne narzekanie i kontrowersje. To wszystko to oczywiście zabieg marketingowy, który ma przyciągnąć widza, a tak naprawdę powoduje w nim jedynie rozdrażnienie i negatywny osąd świata i ludzi.

Rada: Rezygnując z telewizji, zacznij żyć, wyjdź między ludzi i sam oceń, czy świat faktycznie jest taki zły? Twoje spostrzeżenia i doświadczenia są o wiele więcej warte, niż informacje z kraju i ze świata, które obejrzysz jutro w wiadomościach. 

2. Telewizja powoduje sieczkę w mózgu- przestajesz zupełnie myśleć, przestajesz ćwiczyć swój mózg, o kreatywnym myśleniu, już nawet nie wspomnę. Ładujemy w ten sposób swoją głowę, często bezsensownymi dialogami i obrazkami.

Rada: Zamiast oglądać kolejny głupi program, czy tani serial, poczytaj książkę, zrób coś kreatywnego- narysuj coś, stwórz, napisz. Wszystko jest lepsze od bezmyślnego wgapiania się w ekran.

3. Telewizja jest mistrzem manipulacji. Wmawia Ci jak masz myśleć, co masz myśleć i co robić.

Rada: Zacznij myśleć samodzielnie. Jestem pewna, że sam dobrze wiesz, co jest Ci potrzebne w życiu, a co jest zbędne. Sam doskonale widzisz jak się czujesz i wiesz jak masz wyglądać.

4. Kwestie zdrowotne, takie jak otyłość, problemy z kręgosłupem czy popsuty wzrok.

Rada: Zamiast oglądać kolejny odcinek Twojego “ulubionego” programu, wyjdź na spacer. Program nic w Twoim życiu nie zmieni, a pół godzinny codzienny spacer może bardzo korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie i życie.

5. Zyskany czas, który możesz przeznaczyć na cokolwiek tylko chcesz.

Rada: Przypomnij sobie, kiedy ostatnio chciałeś coś zacząć robić (nauka języka, ćwiczenia, sport, rozwijanie jakiś umiejętności, przeczytanie książki, która Cię zaciekawiła), ale powiedziałeś sobie, że nie masz na to czasu. Właśnie zyskałeś ten czas- dokładnie ten, który kiedyś przeznaczałeś na oglądanie telewizji.

To jak, zaczynasz ze mną sierpniowe wyzwanie? 🙂

 

Dagmara Sobczak
dagmarasobczak88@gmail.com

Hej! Jestem Daga. Socjolog z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Moją misją jest działanie, pomaganie i inspirowanie. I wiesz co? Robię to na milion różnych sposobów. :)