sporty

Dlaczego NIE biegać?

Wiem, wiem. Wszyscy żyjemy aktualną modą na to, aby być fit, a najlepszym sposobem na to, aby tak się stało jest bieganie.

Na każdym kroku, mówią Ci zacznij biegać, każdy może biegać. Wystarczą chęci i wolny czas.

Gówno prawda.

Pora, żeby ktoś wam w końcu powiedział prawdę. NIE KAŻDY MOŻE BIEGAĆ.  Jest masa przeciwwskazań do uprawiania joggingu: schorzenia kręgosłupa, choroby stawów kolanowych, czy choroby serca. Często jesteśmy zupełnie nieświadomi, niektórych naszych przypadłości, ponieważ nie mamy żadnych objawów, bądź je bagatelizujemy.

Więc… nie.

Nie możesz wstać z kanapy i zdecydować: od dziś zaczynam biegać! Nie! Jeśli życie Ci miłe umówisz się na wizytę do lekarza, odczekasz swoje w kolejce i zrobisz wszystkie badania, aby wykluczyć jakiekolwiek przeciwwskazania do uprawiania tego sportu. Przeszkodą może też być duża nadwaga, ponieważ bieganie może doprowadzić do zbyt dużego obciążenia stawów kolanowych i bardziej Ci zaszkodzi, niż pomoże w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Poza tym biegać trzeba umieć- to nie jest tak proste jak wszystkim się wydaje. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób stawiać stopę, inaczej za jakiś czas nabawimy się kontuzji, o którą naprawdę nie trudno. Do tego wszystkiego, musimy zainwestować w dobre buty do biegania. Nie możemy założyć starych trampek sprzed 5 lat. Buty muszą być wygodne i powinny dobrze trzymać stopę, bo inaczej znów grozi nam kontuzja.

To nie jest tak, że przeczytasz gdzieś hasło: “Każdy może biegać” i zaczynasz biegać, bo to jest modne, fajne, popularne i wszyscy znajomi to robią.

Bądź indywidualistą. Oczywiście nie namawiam do tego, aby leżeć i nic nie robić, ale nie poddawaj się modzie. Jest do wyboru tyle innych sportów: fitness, siłownia, rolki, rower, deskorolka, nordic walking, nawet hulajnoga. Bądź oryginalny.

Powiedz: Nie biegam i jestem z tego dumny! Mam za to inną pasję! 

Dagmara Sobczak
dagmarasobczak88@gmail.com

Hej! Jestem Daga. Socjolog z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Moją misją jest działanie, pomaganie i inspirowanie. I wiesz co? Robię to na milion różnych sposobów. :)