firma a état

Własna firma vs. Ciepła posadka.

Młodzi ludzie od razu po ukończeniu szkoły, czy po studiach muszą podjąć decyzję o pierwszej poważnej pracy i o dalszej drodze, jaką wybiorą w tym kierunku. Główny podział kształtuje się na wyborze pracy u kogoś, a pracy na własny rachunek.
Wiele zależy od tego, czy mamy środki, pomysł i odwagę by spróbować poprowadzić biznes na własną rękę.
Czasem niektórym wystarczy trochę szczęścia i odpowiedni czas, czy miejsce w którym się znajdują. Niewątpliwie jednak potrzebne są chęci i  bardzo dużo zapału do tego, aby firma nie skończyła się fiaskiem.
Ja osobiście jestem zwolennikiem pracy u siebie. I mimo wielu przeciwnych głosów, które słyszałam w swoim życiu na temat pomysłu, by założyć własną firmę, chciałabym przekonać was w kilku punktach, że właśnie ta decyzja jest lepsza od ciepłej posadki w państwówce.
Oczywiście niesie ona za sobą wiele trudów i wyrzeczeń. Nie jest to łatwa decyzja, szczególnie dla kogoś kto dopiero wchodzi na rynek pracy i nie ma jeszcze doświadczenia. Nie jest to też opcja dla każdego. Trzeba wykazywać się pewnymi cechami, aby dać sobie radę, ewentualnie mieć zaufanego pomocnika. Dla wielu z was zapewne praca u kogoś będzie lepszym rozwiązaniem, niż na własny rachunek. Ona również ma swoje plusy i minusy, które kogoś mogą przekonywać bardziej, a znam takie osoby.
Jednak ja, jako zwolennik brania życia w swoje ręce i nie bania się ryzykowania, przedstawię wam w skrócie, po mojemu:
 
Dlaczego warto mieć własną firmę?
 1. Trzeba mieć bardzo dużo szczęścia, żeby trafić na dobrego, obiektywnego, kolokwialnie mówiąc fajnego pracodawcę. Zakładając własną firmę, sam jesteś sobie szefem i jeżeli nie jesteś z siebie zadowolony to na pewno szybko będziesz starał się to naprawić, bo przecież wszystko rozgrywa się o Twoje pieniądze. Nie podlegasz nikomu, wyłącznie sobie. Sam sobie stawiasz poprzeczki. Jeżeli jesteś dla siebie zbyt pobłażliwy- to nie jest droga dla Ciebie.
 2. Chcesz/ musisz wyjechać dziś, jutro, za tydzień? Nie ma problemu. To Ty decydujesz kiedy dasz sobie urlop. W większych firmach, często musisz dogadywać się z pracownikami co do urlopu, tak, aby zawsze ktoś był w pracy. Zdarza się również, że pracodawcy robią problemy pracownikom i nie chcą dawać urlopów, albo sugerują kiedy powinni je wykorzystać          (najczęściej jest to zima).
 3. Nikt nie pilnuje Twojego czasu pracy. Od Ciebie zależy, czy przyjdziesz do pracy na 7 czy 12 i ile czasu poświecisz na wykonywanie swoich obowiązków. Możesz od rana załatwić wiele spraw urzędowych, których po południu już nie zrobisz. To ma również swoje minusy. Jeżeli nie jesteś obowiązkowy to bardzo prosta droga do tego, aby firma splajtowała. Trzeba pamiętać, że bez dużego nakładu pracy nie ma wymiernych efektów.
 4. Masz szansę na nawiązanie interesujących kontaktów. Wszyscy klienci, ludzie, którzy przewijają się przez Twoją firmę mogą okazać się ciekawymi osobami, często o podobnych zainteresowaniach, pasjach, którzy w jakiś sposób mogą Ci pomóc, bądź służyć radą.
 5. Masz szansę korzystania z ułatwień kredytowych ze strony różnych instytucji. Mam nadzieję, że to akurat nie będzie Ci potrzebne, ale jeśli jednak – to masz taką możliwość.
 6. Tylko Ty decydujesz o tym jak przeznaczysz zarobione przez firmę pieniądze. Tutaj również tkwi wiele pułapek. Musisz wybrać, czy będziesz dalej inwestować w firmę, czy  np. przeznaczysz te pieniądze wyłącznie na siebie. W tych decyzjach również potrzeba wiele pokory.
 7. Obecny rynek pracy nie gwarantuje tylu miejsc pracy, ilu jest chętnych. Jeżeli do tego posiadasz zawód, w którym nie ma gwarancji znalezienia pracy, to tymbardziej ta opcja jest dla Ciebie.
 8. Dobrze zorganizowana i mądrze zarządzana firma, po pewnym czasie może przynieść naprawdę wymierne korzyści intelektualne, ale przede wszystkim finansowe.
 9. Własna firma wiele potrafi nauczyć: gospodarowania własnym czasem, komunikacji z innymi, uczy (często na błędach) mądrych wyborów, odpowiedzialności, sumienności. Czasem bywa również tak, że musimy się dokształcić z pewnych dziedzin.
 10. W przyszłości sami możemy stworzyć nowe miejsca pracy dla innych i zarazem przyczynić się do rozwoju gospodarki.
 11. Własna firma budzi w człowieku potencjał, który gdzieś głęboko tkwił, satysfakcję i poczucie własnej wartości. Jest to też czasem jedyna możliwość, aby robić w życiu to co naprawdę się kocha. Budzić się rano szczęśliwym i szczęśliwym również zasypiać.
A wy wolelibyście obejmować ciepłą posadkę, czy pracować na własny rachunek? I dlaczego?
Zapraszam do dyskusji 😉
Dagmara Sobczak
dagmarasobczak88@gmail.com

Hej! Jestem Daga. Socjolog z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Moją misją jest działanie, pomaganie i inspirowanie. I wiesz co? Robię to na milion różnych sposobów. :)