Wartość pracy w życiu człowieka

O wartości pracy w życiu człowieka można wiele powiedzieć. Tyle ile funkcji spełnia praca w naszym życiu, można zliczać bez końca.

Teoria jednak teorią, a w praktyce wielu z nas marzy o świecie, gdzie pracowałoby się mniej, albo w ogóle. Bo praca daje wiele, ale sporo też zabiera…


Nie będę Was bombardować definicjami, odnoście pracy, wyszczególniać, jakie pełni funkcje, dlaczego jest tak istotna i po co pracujemy. Przecież każdy z nas to wie, teorię zna i gdzieś na pewnym poziomie czuje, po co coś robi, dlaczego codziennie wstaje, żeby wyjść do pracy – choćby miał to być drugi pokój. 🙂

Wartość pracy w życiu człowieka

Nasze motywacje mogą różnić się nieco od siebie, jednak większość z nich skupia się na jednym. Najważniejszym. Na zarabianiu pieniędzy. Pięknie, jeżeli tych motywacji jest więcej i są różnorodne, dotyczą emocji, rozwoju czy empatii. Różne mamy potrzeby i może je zaspokajać nasza codzienna praca, jednak mimo wszystko wielu z nas ma jakiś problem ze swoją profesją. Zauważamy, że wiele z naszych potrzeb, które zaspokaja praca, możemy rozwijać również poza nią. Prawie wszystkie – oprócz zarabiania pieniędzy.

Kto choć raz spróbował zarabiać na swojej pasji, ten wie, jakie to może nieść ze sobą niewygodne konsekwencje. Na pewno słyszeliście o osobach, w których wypaliła się pasja do robienia czegoś, bo zaczęli mieszać ją z zarabianiem pieniędzy. Znam wielu zwolenników niełączenia zainteresowań z zarabianiem. To fajnie wygląda z zewnątrz, ale tylko osoba, która straciła swoją pasję, wie jakie to poświęcenie.

Jednak przecież są osoby, które świetnie sobie radzą z tym połączeniem i swojej pracy nie zamieniłyby na nic innego. Jednak to wyjątki i choć piękne, to większość z nas marzy jednak o tym, żeby praca znikła, pieniądze napływały same, a my moglibyśmy rozwijać się na innych polach w poczuciu większej wolności. Oczywiście jesteśmy ludźmi dorosłymi, wiemy, że jest to niemożliwe, więc pracujemy i staramy się robić takie rzeczy, które, chociaż w jakiś sposób, nas cieszą, dają satysfakcję i poczucie spełnienia. Adaptujemy się do warunków zastanych.

Jeżeli jednak kiedykolwiek przeszła Ci przez głowę myśl, że życie byłoby fajne, gdyby nie trzeba było pracować, mam coś dla Ciebie, co może sprawi, że dużo bardziej docenisz swoją pracę, nawet jeżeli wykonujesz, z pozoru wydawałoby się, proste zajęcia.

Praca = życie

Parę dni temu odezwała się do mnie pewna osoba, która współpracuje z Fundacją Być Razem. Zapytała mnie, czy mogłabym gdzieś wrzucić informację na temat ich działalności. Dostaję wiele podobnych próśb. Przeglądam je wszystkie, analizuję. Nie zawsze jestem pewna, czy intencje są szczerze. Kiedy mam jakąkolwiek wątpliwość nie podaję informacji dalej. Zresztą wiecie, że po moim doświadczeniu pracy w jednej z Fundacji, wiem, że bywa w nich różnie. Jednak kiedy zaczęłam się przyglądać Fundacji Być Razem, przekonała mnie do siebie ich idea!

Fundacja ta wspiera osoby wykluczone społecznie z różnych względów, pomagając im wrócić na rynek pracy. Tworzy miejsca pracy dla swoich podopiecznych w prowadzonych przez siebie przedsiębiorstwach społecznych, takich jak pralnie, stolarnie i bistro w Cieszynie.

Jedną z rzeczy, którymi zajmuje się przedsiębiorstwo społeczne Fundacji Być Razem, jest projekt WellDone Dobre Rzeczy. Produkty Wel­lDo­ne® wy­twa­rza­ne przez Fundację to wykonane z na­tu­ral­nych ma­te­ria­łów, proste, dowcipne, in­te­li­gent­ne i uży­tecz­ne przedmio­ty, do­sko­na­łe na prezent.

Za­pro­jek­to­wa­ne zostały przez młodych pro­jek­tan­tów wzornictwa, a wy­twa­rza­ne są przez osoby, po­wra­ca­ją­ce na rynek pracy, wspie­ra­ne przez Fundację Być Razem.

Te produkty są piękne i użyteczne, ale ich największą wartością jest człowiek, który za nimi stoi. Jestem pewna, że tak samo pomyślicie, kiedy obejrzycie ten film.

Znajdziecie w nim nie tylko opis działalności Fundacji. Dla mnie najważniejsza informacja zawarta jest między wierszami. Poznacie ludzi, którzy dostali pracę i kochają ją. Osoby, które doceniają każdy detal swoich codziennych obowiązków. Ludzi, którym energię i motywację do działania daje to, że ktoś kiedyś weźmie ten produkt do ręki i będzie im służył. Osoby, które pracę określają swoim drugim domem, a współpracowników rodziną. Jak często to się dzisiaj zdarza?

Kiedy obejrzałam ten filmik odrazu opowiedziałam o nim mężowi. Jego pierwsza reakcja? Szkoda, że nie wiedziałem o tej działalności wcześniej, bo oddałabym na nią swój 1%.


Od takich osób powinniśmy uczyć się podejścia do życia. Bo wiele o swojej pracy możemy powiedzieć, ale jestem pewna, że każdy z nas znalazłby, chociaż kilka rzeczy, za które swoją pracę ceni. Tylko nie zawsze chcemy je dostrzegać. Co Ty na to, żeby zrobić dziś takie zadanie i odpowiedzieć sobie na pytanie: za co lubię, cenię, szanuję swoją pracę? 🙂

Dagmara Sobczak
dagmarasobczak88@gmail.com

Hej! Jestem Daga. Socjolog z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Moją misją jest działanie, pomaganie i inspirowanie. I wiesz co? Robię to na milion różnych sposobów. :)