Wakacje 2019 w Łodzi

Pamiętacie mój wpis sprzed dwóch lat o wakacjach w Łodzi?

Opisywałam tam swoje luźne myśli na temat dwóch tygodni urlopu, które spędziłam bardzo aktywnie w moim mieście. Dziś nie wiem, czy w tym roku urlop spędzę w Łodzi, bo nie wiem, czy w ogóle będę go miała (działalność na swoim jest dość skomplikowana), ale na pewno zamierzam skorzystać z niektórych atrakcji, które organizuje miasto. 🙂


Ten post wypadł całkiem spontanicznie. Odkąd pamiętam, śledzę co dzieje się w moim mieście, bo lubię być na bieżąco z tym, co oferuje miasto swoim mieszkańcom. Zbyt wiele razy już coś umknęło mi, przeleciało obok nosa – dlatego teraz jestem bardziej czujna odnośnie do akcji, które dzieją się w moim mieście.

Sama w pewnym momencie zdziwiłam się, ile fajnych rzeczy dzieje się w Łodzi z roku na rok. Niektóre projekty prężnie się rozwijają, inne nowe dopiero powstają. Miło patrzeć, jak często to nie wielkie marki, a małe fundacje, czy nawet pojedyncze osoby potrafią zorganizować coś fajnego dla mieszkańców. Obserwując dziś, jak moje miasto działa, żeby mieszkańcy wyszli z domów, jestem dumna!

Wiem, że wśród moich czytelników jest sporo osób z Łodzi, dlatego postanowiłam zrobić przegląd wydarzeń i atrakcji, które moim subiektywnym zdaniem warto śledzić. 🙂

Wakacje 2019 w Łodzi – filmowe atrakcje

Przede wszystkim, jak co roku, jednym z ciekawszych łódzkich projektów jest Polówka, która zaczyna się już 1 lipca. Przejrzałam tegoroczny program filmów puszczanych na świeżym powietrzu i jestem zachwycona! Prawie codziennie chciałabym być na projekcji! Nie będę Wam spamować całego programu filmów, które zostaną puszczone, ale powiem Wam, które z nich już oglądałam i mocno polecam. Przede wszystkim “Zimna Wojna”, “Green book”, “Her”, “Tully”, “Whiplash” czy “Cudowny chłopak”. Bardzo natomiast chciałabym obejrzeć “Bohemian Rhapsody”, czy “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. A to tylko mała część z tego, co każdego dnia będzie grane w Łodzi zupełnie za darmo. Mam wrażenie, że program Polówki z roku na rok jest coraz bardziej dopracowany i ciekawy!

Transatlantyk Festival również w tym roku przygotował ciekawe pokazy filmowe. Ciekawa jestem, jak w tym roku będzie wyglądało kino łóżkowe, podczas którego co roku korzystam z wykładów edukacyjnych. Dodatkowo będą też dostępne, jak co roku warsztaty dla dzieci. Śledźcie ich FB, bo jeszcze nie wszystkie informacje zostały ujawnione. Transatlantyk Festiwal zaczyna się 12 lipca.

Jeżeli dalej mało Wam filmów w Łodzi, Kino Charlie wraz z Ogrodami Geyera również organizują darmowe kino plenerowe, które swój początek będzie miało 5 lipca.

Jeżeli natomiast wolicie Operę od filmów plenerowych, jedną z wakacyjnych propozycji Kina Przytulnego będzie OPERA ZA 5 ZŁOTYCH, prezentowana w lipcowe i sierpniowe poniedziałki o godz.17.30.

 

Wakacje 2019 w Łodzi – inne atrakcje

Jednak może dosyć o filmach… po Festiwalu Wibracje zainteresowałam się jogą na świeżym powietrzu. Tak mi się to spodobało, że od razu zaczęłam szukać w Łodzi podobnych inicjatyw. Okazało się, że w wakacje od lipca prowadzone są zajęcia z jogi na świeżym powietrzu zupełnie za darmo. Można z nich skorzystać w każdą niedzielę albo o godzinie 10:00 w Parku Źródliska II, albo o 13:00 w Parku Zdrowie. Zamierzam nie odpuszczać!

Ostatnimi miesięcy śledzę też poczynania Krzyżówka” oraz roślinnik”. Tworzą bardzo ciekawe atrakcje dla mieszkańców związane z wymianami roślin, czy spotkaniami miłośników roślin. “Roślinnik” stworzyła łódzkie punkty wymiany roślin i z dnia na dzień jest ich coraz więcej, a także pierwszy w mieście “Łódzki Targ Roślinny”, który odbędzie się 4 sierpnia. W jego ramach będzie można nabyć nowe roślinne okazy i akcesoria do roślin czy z roślinami związane, podzielić się doświadczeniem z innymi roślinomaniakami czy wziąć udział w wymianie roślin.

“Krzyżówka” natomiast wychodzi też poza roślinność i tworzy “czytelnię na murku”, ‘ustawki plastyczne”, “adopcje książek” i inne działania zrzeszające mieszkańców Łodzi. Dlatego warto śledzić oba te profile.

26 lipca wypadają też 596. Urodziny Łodzi. W tym czasie miasto szykuje naprawdę sporo atrakcji dla mieszkańców, zaczynając od koncertów, po warsztaty, gry miejskie, kończąc na wycieczkach.

Z takich miastowych ciekawostek, jeżeli lubicie łódzkiego grafika Goudę, 6 lipca odbędzie się kiermasz jego łódzkich ciuchów na Rynku Bałuckim. To coś, czego jeszcze nie było i co może być ciekawym doświadczeniem zarówno dla autora ubrań, jak i dla jego odbiorców. 🙂

To dla Was za mało? Miasto ma tego więcej: specjalne biegi dla mieszkańców, potańcówki, koncerty, warsztaty dla dzieci i dla dorosłych, pikniki w parkach, dużo atrakcji związanych z książkami i czytaniem, spacery po mieście w celu poznania historii swojego miasta i tak dalej. Wiele z tych atrakcji znajdziecie na stronie Urzędu Miasta Łodzi, ale część z nich, tych bardziej niszowych, ale wcale nie gorszych, musicie już szukać samemu. Najczęściej na Facebooku. 🙂

Dlatego nigdy nie zrozumiem osób, które twierdzą, że wakacje w mieście są nudne! To niemożliwe! Tak wiele rzeczy można robić zupełnie za darmo… 🙂


Orientujecie się, co dzieje się w wakacje w Waszych miastach?

Dagmara Sobczak
dagmarasobczak88@gmail.com

Hej! Jestem Daga. Socjolog z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Moją misją jest działanie, pomaganie i inspirowanie. I wiesz co? Robię to na milion różnych sposobów. :)