biografia

“Pamięć nieulotna” – biografia Edwarda Snowdena

Był to poniekąd akt najwyższej wiary: skoro nie mogłem ufać praktycznie nikomu, musiałem zaufać wszystkim. 

Pamięć nieulotna Edward Snowden


Już dawno nie byłam tak ciekawa żadnej książki, kiedy usłyszałam pierwszy raz zapowiedź Pamięci nieulotnej. Tyle tylko, że już na wstępie pojawił się pewien problem. Mam mieszane uczucia co do autobiografii, albo biografii pisanych przez przyjaciół danej osoby. One nigdy nie są dla mnie zupełnie kompletne, bo pokazują tylko jeden wybrany punkt widzenia.

Owszem, niby autobiografia napisana jest przez osobę najbardziej zainteresowaną, która przecież wie wszystko o swoim życiu najlepiej, ale z drugiej strony to właśnie tej osobie najbardziej może zależeć na nieujawnianiu niektórych informacji, zaginaniu rzeczywistości pod siebie, po prostu pokazaniu tylko tyle, ile chce na dzień dzisiejszy pokazać… i ile może.

Czy w takim razie poczułam przy Pamięci nieulotnej, że coś zostało niedopowiedziane? Zdecydowanie tak.

Pamięć nieulotna – biografia Edwarda Snowdena

Edward Snowden to młody mężczyzna, który został zatrudniony w Centralnej Agencji Wywiadowczej, a także był pracownikiem kontraktowym Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Do czasu. Aż nie zdecydował, że odejdzie, wynosząc wiele tajnych informacji i ujawniając je całemu światu. Jakie to informacje? O masowej inwigilacji, nad którą pracował rząd Stanów Zjednoczonych. O powstaniu technologii, która umożliwia USA gromadzenie przekazów cyfrowych z całego świata, przechowywanie ich, a także przeszukiwanie tych zasobów, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba… i do której powstania przyłożył rękę właśnie Snowden.

W Pamięci nieulotnej poznajemy Edwarda Snowdena jako kilkuletniego chłopca zafascynowanego nową technologią. Obserwujemy jego pierwsze spotkanie z grami komputerowi, z programami i popsutym sprzętem. Jesteśmy świadkami jak fascynacja przeradza się w zamiłowanie i pasję. Widzimy jak mały chłopiec nieświadomie buduje w sobie plan na życie, oddając się całkowicie wirtualnej rzeczywistości.

Dlatego właśnie pierwsza część książki jest fascynująca. Pokazuje dziecko, które już od najmłodszych lat, zupełnie o tym niewiedząc, kieruje swoją ścieżką zawodową, a jego motorem napędowym jest pasja.

I już w tym miejscu, mimo (a może dzięki) buntowniczemu stylowi bycia autora, trudno go nie polubić, trudno nie kibicować, a jeszcze trudniej nie dać się wciągnąć w tę historię młodego człowieka.

Pamięć nieulotna – zbyt szybki awans stwarza ryzyko potencjalnych problemów

W drugiej części książki idziemy z Edwardem do pracy. Obserwujemy jego codzienne zmagania, ogromne chęci rozwoju i ciągłe zmiany stanowisk pracy. Obserwujemy, jak trafia do Centralnej Agencji Wywiadowczej, jak wygląda praca tam i obserwujemy krok po kroku, jak przybliża się do ściśle tajnych informacji, a w konsekwencji jak sobie z tym radzi oraz jak to wpływa na jego życie rodzinne.

Aż w końcu dochodzimy do części, na którą pewnie wszyscy czytelnicy czekają najbardziej: co znalazł Snowden, jak wyglądała praca nad metodami masowej inwigilacji, jak on sam pomagał w tworzeniu tego systemu, aż do wyrzutów sumienia, które popchnęły go do wyjawienia prawdy.

Książka została wydana 6 lat po tym, jak Snowden wydał oświadczenie, w którym oskarżył rząd Stanów Zjednoczonych o inwigilację. Dlatego na pewno wiele osób oczekiwało od tej książki, że dowie się, co dzieje się ze Snowdenem teraz. Jak wyglądało jego życie po opublikowaniu tych materiałów.

Czy możemy liczyć na takie smaczki?

Edward Snowden co nieco zdradza, ale pozostawia ogromny niedosyt i takie poczucie: czy na pewno wszystko po oświadczeniu wyglądało tak, jak to spisał? Czy przypadkiem nie chciał czegoś ukryć? A może nie mógł czegoś wyjawić?


pamiec nieulotna


Pamięć nieulotna – zapomnij o anonimowości

Że w wirtualnym świecie nie istnieje anonimowość, wie każdy. Pisałam wam o tym też tutaj. Codziennie buszując po sieci, dzwoniąc, pisząc SMS-y, wysyłając maile, przeglądając określone strony internetowe, poruszając się po mieście z telefonem w ręku – zostawiamy ślady. Ślady, które mówią o nas dużo więcej, niż może nam się wydawać. Ślady, które kiedyś mogą zostać wykorzystane przeciwko nam, w najmniej spodziewanym momencie, kiedy komuś będzie to potrzebne.

Pamięć nieulotna pozwala zajrzeć nieco głębiej, za zamknięte drzwi, za którymi kryje się rzeczywistość, o której może wolałbyś nie wiedzieć.

Czytając tę książkę, słuchając jak Snowden w prosty sposób opisuje zawiłe mechanizmy, ma się jeszcze bardziej nieodparte wrażenie, że wszyscy jesteśmy w dużym zagrożeniu. Lektura może pozostawić lekkie spustoszenie, trochę żalu i szczyptę niepokoju, nawet w tych, którzy doskonale zdają sobie sprawę, że ślady, które pozostawiają w sieci są przechwytywane i zapisywane.

Bo nagle zdajemy sobie sprawę, że sama świadomość problemu to za mało. Pytanie: co możemy z tym zrobić, żeby to zatrzymać i zawrócić? Żeby odzyskać swoją wolność. Bo okazuje się, że dzisiaj prywatność to synonim wolności.

Masz jakiś pomysł?

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwo Insignis

Dagmara Sobczak
dagmarasobczak88@gmail.com

Hej! Jestem Daga. Socjolog z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Moją misją jest działanie, pomaganie i inspirowanie. I wiesz co? Robię to na milion różnych sposobów. :)