przyjazn

Najlepszy prezent dla przyjaciółki.

Pamiętasz, jak tydzień temu pisałam o tym, żeby spojrzeć na swoją przyjaźń krytycznym okiem? Ale krytycznym w stosunku do samego siebie? Namawiałam do tego, aby zadać sobie pytanie: jakim jestem przyjacielem?

Jeżeli już sobie na nie odpowiedziałeś, teraz pora na najlepszy prezent dla przyjaciółki, jaki można komukolwiek ofiarować. Bo wiesz, że zbliża się Światowy Dzień Przyjaźni, prawda?


Przyjaźń to tak delikatna sprawa, że żadne słowa nie wydają się odpowiednie, bo nie oddają jej istoty. Mimo wszystko warto próbować.

Dlatego, jeżeli szukasz prezentu dla przyjaciela, albo nie szukasz, ale chciałbyś go zaskoczyć np. w Dzień Przyjaźni, mam pomysł na prezent, który powinien mu się spodobać!

 

Najlepszy prezent dla przyjaciółki.

Zastanawiasz się pewnie, co takiego wymyśliłam, że śmiem twierdzić, że jest to najlepszy prezent, jaki można ofiarować przyjacielowi. Czy może mam na myśli jakąś książkę, kosmetyki, biżuterię, skok ze spadochronem? Co to może być! Niestety, a może stety to nic z tych rzeczy. Co więcej – to nic z rzeczy materialnych!

Najlepszy prezent dla przyjaciółki (ale i przyjaciela) to czas, który możesz jej poświęcić.

Wszyscy dzisiaj za czymś gonimy, mamy kilka prac, domowe obowiązki, dzieci – czas przecieka nam przez palce, miesiąc ucieka za miesiącem, a nam ciągle brakuje czasu. Gdzie w swój napięty grafik wcisnąć jeszcze spotkanie?

Nie będę Ci mówić: zwolnij! Nie znam Twojej sytuacji, nie wiem, na jakich obrotach musisz funkcjonować, żeby związać koniec z końcem, ale wygospodaruj kilka godzin, a najlepiej cały dzień i spędź go ze swoim przyjacielem. Jak za dawnych czasów! 🙂 Jestem pewna, że im mniej czasu masz, tym bardziej potrzebujesz takiego odcięcia!

Ze względu na to, że czas jest dzisiaj deficytowym towarem, przyjaciel doceni to, że chcesz poświęcić coś innego na rzecz spotkania z nim. Rozmowa przez telefon, sms-y, czy internetowe komunikatory to nie to samo!

A co zrobić, jak już się spotkacie?

 

Pokaż, że przyjaciółka jest dla Ciebie ważna!

To dalsza część najlepszego pomysłu na prezent ever! Oprócz spędzenia wspólnie czasu – zabierz swoją przyjaciółkę na badania. Ale nie byle jakie! Zabierz ją do ginekologa na badania cytologiczne.

Mam nadzieję, że temat ginekologiczny nie jest dla Was tematem tabu – jeżeli tak, zmień to! Sprawy ginekologiczne dotyczą nas, czy tego chcemy, czy nie. Regularne wizyty u ginekologa to konieczność, nie tylko, wtedy gdy staracie się o dziecko. Badania cytologiczne to wręcz przymus! Wykonywane jest ono na standardowej wizycie u ginekologa i nic nie boli. A może uratować czyjeś życie. Na przykład życie Twojej przyjaciółki.

Cytologia jest w stanie wykryć raka szyjki macicy. A rak szyjki macicy jest uleczalny, jeżeli zostanie szybko wykryty. Proste. Co więcej, nadal będziesz mogła starać się o dziecko, jeżeli choroba szybko zostanie wykryta. Dlatego tak ważne jest, żeby regularnie się badać i wykryć ją zawczasu.

Wiem, że tu znów wszystko obija się o czas, ale pamiętaj, że tu chodzi o Twoje/Wasze zdrowie, więc zabierz przyjaciółkę na badania i pokaż jej, że zależy Ci na jej zdrowiu. Bo zdrowie = długie, szczęśliwe życie.

A przecież chcesz, żeby Twoja przyjaciółka żyła jak najdłużej, prawda?:)

Nie wstydzę się być kobietą. A Ty?

 

Ginekologia to sprawy kobiece, ale nie dotyczą tylko kobiet. Ilu mężczyzn może powiedzieć, że było u ginekologa? Wbrew pozorom wielu! Najczęściej wtedy, gdy uczestniczyli podczas badania USG ciążowego, ale nie tylko. Do ginekologa chodzą także pary, które starają się o dziecko. Więc mimo iż temat dotyczy w szczególności kobiet, dotyka też w pewien sposób mężczyzn, więc czy warto robić z niego temat tabu?

Nie warto!

Ja nie wstydzę się być kobietą, więc nie wstydzę się kobiecych spraw. To jest normalne i naturalne. Dlatego w przyjaźni również powinno się o tym mówić i namawiać bliskich na regularne badania.


Może nawet nie wiesz, że Twoja przyjaciółka była u ginekologa ostatni raz kilka lat temu? Zapytaj ją o to!

To żaden wstyd, że martwisz się o jej zdrowie!


Wpis powstał w ramach Akcji #Nie_Wstydze_Sie_Byc_Kobieta zainicjowaną przez Asię z bloga Mynaswoim. Akcja ma na celu szerzenie informacji o profilaktyce raka szyjki macicy. 

Dagmara Sobczak
dagmarasobczak88@gmail.com

Hej! Jestem Daga. Socjolog z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Moją misją jest działanie, pomaganie i inspirowanie. I wiesz co? Robię to na milion różnych sposobów. :)