recenzja

Ktoś, kto będzie Cię kochał w całej twej nędznej glorii – recenzja

Ktoś, kto będzie Cię kochał w całej twej nędznej glorii, to książka, która przeniosła mnie do przeszłości, pozwoliła zajrzeć w przyszłość i zarazem pokazała magię bycia tu i teraz.


Ktoś, kto będzie Cię kochał w całej twej nędznej glorii to pozycja, której autorem jest Raphael Bob-Waksberg, twórca serialu Bojack Horseman. Ja widziałam jedynie kilka pierwszych odcinków tego serialu i w zasadzie nie zdążyłam jeszcze, wyrobić sobie o nim zdania. Można więc powiedzieć, że czytałam tę książkę z pozycji osoby, nie do końca zaznajomionej z serialem i jego twórcą. Więc zupełnie nie to skusiło mnie, żeby po nią sięgnąć. Co więc, zapytacie? To, że jest ona zbiorem 18 różnych opowiadań.

A wiecie, kiedy ostatni raz czytałam opowiadania? Dawno temu.

 

Ktoś, kto będzie Cię kochał w całej twej nędznej glorii – wróciły wspomnienia

Już, kiedy byłam nastolatką, pisałam. Pisałam oczywiście pamiętniki, ale także wiersze i opowiadania. To ostatnie chyba szło mi najgorzej, mimo że właśnie to kręciło mnie najbardziej. Gdzieś jednak w międzyczasie porzuciłam to zajęcie. Przestałam pisać opowiadania i przestałam je czytać. Inne książki weszły do mojego życia. Na wiele lat zagościły w nim dłuższe formy.

Kiedy więc przeczytałam, że Ktoś, kto będzie Cię kochał w całej twej nędznej glorii to zbiór opowiadań o miłości, relacjach międzyludzkich z ciekawym spojrzeniem na dzisiejszą kulturę, coś mnie natchnęło, żeby się przełamać.

Sięgnęłam więc po tę pozycję i przeczytałam ją w półtora dnia. Przepadłam. Śmiałam się, wzruszałam, podziwiałam zabawę słowem. Nagle przeniosłam się do czasów nastoletnich i przypomniało mi się, za co lubiłam opowiadania. Po przeczytaniu tej pozycji mam w sobie ogromny niedosyt. Chcę więcej takich dobroci! Dzięki tej książce opowiadania na nowo mają specjalne miejsce w moim sercu. <3

 

Ktoś, kto będzie Cię kochał w całej twej nędznej glorii – recenzja

R. Bob-Waksberg to wnikliwy obserwator! I za to go polubiłam! W jego książce znajdziecie 18 naprawdę różnych opowiadań. Jedne są totalnie życiowe, inne zaskakujące, zabawne, są i takie z nutą fantazji, surrealistyczne, no i moje ulubione – te całkowicie metaforyczne. Niektóre łączą w sobie wszystkie te elementy. Łączy je też to, że wszystkie w jakiś sposób zahaczają o miłość. Miłość piękną, wzruszającą, okropną i trudną. Taką, jaką jest naprawdę z jej wieloma obliczami. Autor na nic nie przymyka oczu.

Są opowiadania krótkie, długie, jest nawet opowiadanie w formie wiersza. Dzięki temu na nowo możemy sprawdzić, które formy przemawiają do nas najbardziej. Być może nie wszystko przypadnie Wam do gustu tak samo mocno. Myślę, że to naturalne. Ja też mam swoich faworytów! Wymienię trzech z nich.

Przegapione połączenie – m4w: mężczyźni szukają kobiet niepozorna historia dwóch osób, które jadąc metrem, nie potrafią nawiązać ze sobą kontaktu. Banalne? Nie dajcie się zmylić. To tylko metafora.

Nasze wzajemne kłamstwa to lista zdań, które wypowiadają do siebie ludzie w związku. Trafny przegląd tego, jak zmieniają się na przestrzeni czasu komunikaty, które zakochani mówią do siebie.

Rufus – życie wśród ludzi z perspektywy psa.

 

Ktoś, kto będzie Cię kochał w całej twej nędznej glorii – zbiór historii o miłości

Każda opowieść jest inna i czasem aż trudno przełączyć się między nimi, tak od razu. Obiecuje Wam, że niektóre historie z tej pozycji zostaną z Wami na długo i nie będziecie mogli o nich zapomnieć. Każda jest wyjątkowa i przemyślana przez autora. Widać, że opowiadania te są sumą doświadczeń i obserwacji.

Do mnie bardziej trafiały te mniej surrealistyczne opowiadania, ale żadnej z nich nie można odmówić trafności i spostrzegawczości.

Jeżeli szukasz czegoś współczesnego, trafiającego w sedno i lubisz spoglądać na różne sprawy (w tym przypadku na miłość) z różnych perspektyw – książka ta zapewni Ci idealną rozrywkę.


Są dwa rodzaje ludzi, pomyślał: ludzie, których nie chcesz dotknąć, ponieważ boisz się, że ich złamiesz, oraz ludzie, których nie chcesz dotknąć, ponieważ boisz się, że złamią ciebie.

Ktoś, kto będzie Cię kochał w całej twej nędznej glorii. Raphael Bob-Waksberg

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Insignis

Dagmara Sobczak
dagmarasobczak88@gmail.com

Hej! Jestem Daga. Socjolog z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Moją misją jest działanie, pomaganie i inspirowanie. I wiesz co? Robię to na milion różnych sposobów. :)