Jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na jakość życia seksualnego kobiet?

Obok antykoncepcji wyrosło wiele fałszywych mitów i przekonań. Swoją historię opowiedziałam Wam we wpisie, w którym pokazałam, że antykoncepcja szyta na miarę jest możliwa.

Wasze komentarze i wiadomości potwierdziły, że czasem trzeba się naszukać, wypróbować wiele metod antykoncepcji, czy dokonać zmian, by trafić na coś odpowiedniego dla siebie. 

Jesteśmy różne. Inne rzeczy na nas rozmaicie wpływają i najważniejsze to dać sobie szansę na poszukiwania odpowiedniej metody – takiej, która nie pogorszy w żaden sposób jakości naszego życia.


Mówię o tym nie bez kozery. Szacuje się, że antykoncepcja hormonalna może powodować obniżenie libido nawet u 30% kobiet, które ją stosują. Tak, obniżone libido to jeden z najczęstszych skutków ubocznych, na które narzekają kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną – zaraz obok wzrostu masy ciała czy bólu głowy. 

Czy można się ich pozbyć? Czy stosowanie doustnej antykoncepcji zawsze już musi wiązać się z jakimiś skutkami ubocznymi? Czy w ogóle ma to jakieś większe znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania?

Jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na jakość życia seksualnego kobiet?

Jak już wspomniałam, prawie 30% kobiet narzeka na obniżone libido podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Jedni powiedzą – da się z tym żyć, a dla innych obniżone libido będzie bardzo ciężką kulą u nogi, która spowoduje ogromne pogorszenie jakości życia. 

Seks jest ważną, nieodłączną częścią udanego związku dla wielu Polek i Polaków. Kiedy spada libido, siłą rzeczy spada częstotliwość i jakość naszego pożycia seksualnego. Kiedy rzadziej uprawiamy seks, bywa, że oddalamy się od siebie – co w konsekwencji powoduje, że obniżone libido nie tylko pogarsza jakość życia seksualnego, ale jakość życia w ogóle. Stajemy się mniej spełnieni i bardziej nieszczęśliwi. 

To cena, którą musimy zapłacić za źle dobrane tabletki antykoncepcyjne, bo prawda jest taka, że mniejsza lub niska ochota na seks nie musi być normą przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Nie każda pigułka antykoncepcyjna wykazuje taki sam negatywny wpływ na nasze libido. 

I tu znów wracamy do sedna sprawy: Szeroki wachlarz różnych produktów antykoncepcyjnych połączony ze szczerą rozmową z lekarzem – ginekologiem to klucz do sukcesu w doborze antykoncepcji szytej na miarę, czyli takiej, która będzie w 100% spełniała nasze oczekiwania.

 

Antykoncepcja szyta na miarę – tabletki, które nie obniżają libido

Coraz większą popularnością cieszą się tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Oprócz etynyloestradiolu (głównego składnika wszystkich tabletek antykoncepcyjnych) zawierają one także octan chlormadinonu. To substancja pochodna naturalnego żeńskiego hormonu progesteronu. I mówi się, że to właśnie te tabletki u większości kobiet nie hamują apetytu na seks. 

Jeżeli obniżone libido doskwiera i Tobie – warto udać się do swojego lekarza ginekologa i przedyskutować zmianę tabletek. O każdych niepokojących czy po prostu uciążliwych objawach (zmniejszających zadowolenie z życia i obniżających jego jakość) warto poinformować lekarza i wspólnie poszukać innego, lepszego rozwiązania. 

Pamiętaj, że Twoje zdrowie i Twoja jakość życia w ogromnej mierze zależy od Ciebie samej. Jeżeli coś Ci doskwiera – nie czekaj. 

Kobiety mają tendencję do dbania o swoich bliskich, a zapominają o najważniejszej osobie w swoim życiu – o sobie. Zadbaj więc najpierw o siebie, aby potem mieć siłę zadbać o innych. 

 

Każdy ma wpływ na jakość swojego życia

Trudno wyobrazić sobie, aby to, co robimy, jak postępujemy, wybory, jakich dokonujemy – nie miały na nas żadnego wpływu. Każda decyzja niesie za sobą jakieś konsekwencje. Ważne, by umieć je przewidzieć lub odpowiednio wcześnie dostrzegać.

Nie wszystko da się przeczuć – są pewne następstwa, na które nie mamy wpływu i tutaj idealnym przykładem są właśnie implikacje zażywanych leków. 

Możemy się przebadać, lekarz może przeprowadzić z nami naprawdę rzetelny wywiad, a mimo to dobrane leki, który miały okazać się tymi najlepszymi – dobranymi indywidualnie – mogą mieć skutki uboczne wpływające na nasze samopoczucie czy zdrowie. 

Jednak to nie oznacza, że przestajesz mieć wpływ na to, co dzieje się z Tobą po zażywanych lekach. Cały czas możesz coś zrobić – i do tego Cię zachęcam! 

Wiem, że czasem może brakować sił, kiedy pukamy do drzwi dziesiątek gabinetów i za żadnymi z nich nie możemy znaleźć zrozumienia. Wiem, że może być ciężko za każdym razem opowiadać o swoich dolegliwościach, problemach – szczególnie jeżeli dotyczą sfer intymnych, ale wiem też, że warto i wiem też, że trzeba.

I tego Wam życzę! Siły, determinacji i czujnego oka – nie tylko dla innych, ale przede wszystkim dla siebie samych. 


Wpis powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Antykoncepcja szyta na miarę”.

Dagmara Sobczak
dagmarasobczak88@gmail.com

Hej! Jestem Daga. Socjolog z wykształcenia, ale i z zamiłowania. Moją misją jest działanie, pomaganie i inspirowanie. I wiesz co? Robię to na milion różnych sposobów. :)